1 napitok

Овој напиток се припремува брзо и лесно и совршено одговара за долгите зимски вечери.

Read more...

Музички извадок сличен на хитот на раперот, снимен уште во 2002 година за филмот „Осмата милја“, бил искористен во кампања на политичка партија од Нов Зеланд.

Read more...

rozga

Jелена Розга може да биде горда на нејзината совршена фигура.

Read more...

stud slika

Метеоролозите предвидуваат слаби локални врнежи од дожд и снег утре (четврток) во вечерните часови и во петок претпладне, а температурите ќе бидат во опаѓање.

Read more...

vozduh

Верувале, или не, овие деновие главниот град Скопје наликува на Готам Сити од филмот на познатиот Бетмен.

Read more...

karleusha

Јелена Карлеуша објави на Твитер профилoт објави жешко домашно видео на кое снима селфи во фустан кој открива буквално сè.

Read more...

kondom naslovna 1
Младите од Македонија не се безбедни и доволно подготвени за првите сексуални искуства и интимни релации.  36 отсто од момчињата и 3 отсто од девојчињата кажале дека на 15 години веќе имале сексуално искуство.

Read more...

Маркетинг, ПР текстови и специјални маркетинг услуги

Порталот Штипка според сите статистички показатели е еден од најпосетуваните портали за мода и шопинг во регионот. Станува збор за портал со веќе препознатлив став и високиквалитетни, секојдневно освежувани содржини кои се најчесто од областа на модата, козметиката и шопингот и кои таргетираат публика од 20 и повеќе години, претежно од женскиот пол и со изразен интерес за овие содржини. Новата верзија на порталот е лансирана во 2015 кога покрај класичните рубрики донесовме и неколку новини – рубрики наменети за ПР текстови за одредени производи како и рубриката блогерија која е прва од ваков тип во Македонија. Во септември 2016 пак го пуштивме и градскиот водич WHERE, платформа која на едно место ги обединува најдобрите продавници, ресторани, хотели и барови во Македонија.

 МОЖНОСТИ ЗА ОГЛАСУВАЊЕ 

Банери | ПР текстови | Спонзорство на одредена рубрика | Претплатнички профили |
Мали огласи | ПопустиСпецијални маркетинг услуги | Контакт

Кликни тука и преземи го ценовникот за претплатнички профили, мали огласи и попусти
Кликни тука и превземи го ценовникот на маркетинг услуги

 

 I. БАНЕРИ 

Ако сакате детално да се запознаете со можностите и цените за рекламирање преку банери, преземете го ценовникот во PDF формат тука.

 II. ПР текстови 

ПР објава

Секој комерцијален текст (во продолжение ПР објава) стои два дена на насловна страна на порталот меѓу најновите текстови и за разлика од закупот на рекламен простор со банери, спонзорства и сл, вашите ПР објави остануваат трајно присутни на нашата интернет страница (во рубрика соодветна за ПР објавата). На овој начин секоја ПР објава влијае за подобро рангирање на вашите производи и услуги врз основа на пребарувањето по клучни зборови преку популарните пребарувачи како Google, Bing и Yahoo.

Цена за една ПР објава – 100 евра

ПР објава + банер

ПР објава поврзан со банер во џамбо слајдерот на насловната страна со димензии 980 x 480 пиксели во времетраење од пет до седум дена.

Цена за една ПР објава + банер – 200 евра

Напомена: 

Текстовите можат да биде во форма која што вие ќе ја изберете (интервју, понуда, попуст, најава или текст со слики), а по желба можат да содржат и видео, галерија или ценовник на услуги. Покрај објавувањето на насловната страна на порталот тие ќе бидат објавени и на нашата Фејсбук страница со околу 120.000 фанови.

Постои можност за пакет ПР текстови во комбинација со други маркетинг услуги, а цена за овие пакети на барање и по договор

 

 

  III. СПОНЗОРОСТВО НА РУБРИKА  

Континуирано и целно претставување на производите/услугите, акциите и новитетите. Подигање на препознатливост на брендот преку банери поставени на видливо место во одредени рубрики. Можен закуп на 3, 6 или 12 месеци

Оваа претплата вклучува:

Фиксни банери со димензии 300x250px, 980 х 250 и 250 х 600 на главната страна на рубриката и во сите нејзини подрубрики како и брендирање на позадина во одредена рубрика. Покрај ова добивате и 1,2 или 4 ПР текстови месечно, во зависност од договорот.

Цената зависи од рубриката и опциите на спонзорството ...

 

 IV. WHERE - ПРЕТПЛАТНИЧKИ МОДЕЛИ 

Секој може да додаде оглас БЕСПЛАТНО во нашиот градски водич. Потребно е само да се регистрирате преку формите за регистрација и потоа откако ќе се пријавите со вашиот налог кликнете на копчето „Внеси >>“ и додадете го вашиот субјект (со максимум три фотографии). Информациите мораат да бидат точни односно вие да сте сопственик на субјектот кој сакате да го внесете во системот или да имате дозвола да го направите тоа (без разлика дали станува збор за хотел, ресторан, продавница или било која друга дејност која ви е дадена во адресарот и која морате да ја изберете при внесувањето). Нашите администратори најпрво ќе ги прегледаат податоците, и ако е се во ред со огласот, истиот ќе биде внесен во системот во рок од 2 час (или максимум 24 часа надвор од работното време, за викенди и празници). Но не заборавајте дека бесплатната опција е временски ограничена, односно по истекот на првите три месеци кои се бесплатни, вашиот оглас ќе биде исклучен доколку не изберете некоја од нашите претплати. Што се однесува до претплатите, со минимални трошоци ќе добиете максимална презентација на вашиот бренд, а за да се запознаете подобро со сите опции кои ви се достапни прочитајте ги информациите што следуваат или слободно контактирајте не.

 Профил BASIC  

Истакнат профил во градскиот водич „Where“ 

Профил со детален приказ во адресарот „Where“ (поширок опис на субјектот, производот или услугата плус дополнителни фотографии). Со ова добивате можност за детален опис на вашиот субјект, т.е. на производите и услугите кои ги нудите.

 ОВАА ПРЕТПЛАТА ВКЛУЧУВА: 

Детален опис на производите/услугите со прикажување максимум до 12 фотографии. Автоматско прикажување на профилот на вашиот субјект во Гугл мапата, како и истакнување на огласот со црвена линија со која ќе го издвоите огласот од останатите и ќе го привлечете вниманието на посетителите. Можност за комуникација со останатите фирми и директен контакт со вас преку Вашиот емаил и формите за контакт (види го копчето „Контактирај го овој огласувач“ под контакт информациите во профилите), потоа линк до вашата Фејсбук или веб страна, поставување на видео како и дополнителна промоција на вашиот профил на социјалната мрежа Фејсбук во група со преку 120.000 фанови.

 

Цена на BASIC профил: 

12 месеци – 50 евра
24 месеци – евра 80

Првите 3 мецеци - бесплатно! 

Промотивен попуст од 50 % за секој првичен договор!

 

 ACTIVE 

Обоен профил + напредно прикажување

Ако не кажете што работите, преку 70 отсто од потрошувачите ќе мислат дека на работите ништо. Токму затоа главна цел на ACITVE профилите е заеднички да ги претставиме главните елементи на работењето на вашата фирма во најдобро светло, со истакнат визуелен приказ (во боја и со црвени рамки) кој ќе ви помогне во продажбата на производите и услугите. Бидејќи првиот впечаток е најважен, не треба да им дозволите на потрошувачите да преминат на конкурентниот профил. Помогнете им на вашите потенцијални клиенти да ве пронајдат брзо и лесно така што ќе се позиционирате пред конкуренцијата и ќе ги претставите вашите производи детално, но и историјата на вашата компанија, локациите, успесите, пофалбите, наградите и сите други содржини кои би сакале да ги објавите и споделите.

 ОВАА ПРЕТПЛАТА ВКЛУЧУВА: 

Сите опции што ги добивате со BASIC претплатата плус автоматско истакнување на огласот со боја со што ќе се издвоите од другите субјекти при листањето. Претставување и промоција на дополнителни информации * во рубриките Мали огласи, Попусти, Недвижности, Огласи за работа (во износ од договорот или можност да ја изберете опцијата Exclusive - види тука), како и дополнителна презентација на вашиот профил на социјалната мрежа Фејсбук во група со преку 120.000 фанови.

 

Цена

12 месеци - 100 евра 

Промотивен попуст од 50 % за секој првичен договор.

 

 

 ACTIVE PROFFESSIONAL 

Позиционирање на самиот врв + маркетинг активности

Оваа претплата првенстено е наменета за сите клиенти на кои постојаното присуство на интернет им е од особена важност, па следствено на тоа, заинтересирани се за сеопфатна маркетинг активност на нашата интернет страница. Претплатата вклучува пакет со дополнителни промоции на вашите производи/услуги, како и можност за континуирано објавување на попусти, огласи и користење на системот за продажба на Трговски.мк

 ОВАА ПРЕТПЛАТА ВКЛУЧУВА: 

Сите погодности што ги добивате со претходните две претплати плус највисок приоритет во одредена дејност (истакнување на самиот врв во одредена категорија) како и промоцијата Exclusive, односно презентација на вашиот профил на позиции кои се поставени на видни места на порталот. Со ACTIVE PROFESSIONAL претплатата добивате и можност за претставување и промоција на вашито субјект/ фирма преку џамбо банер (980х480 пиксели) на насловната страна на порталот во времетраење од една недела, како и дополнителна можност за користење на системот на Trgovski.mk или дополнителни маркетинг услуги * (ПР текстови, интервјуа, банери, попусти и понуди) според ценовникот за маркетинг услуги и во износ од вредноста (цената) на претплатничкиот профил.

 

 Цена

12 месеци - 200 евра 

Промотивен попуст од 50 % за секој првичен договор.

 

 

 EXCLUSIVE 

Профилите што ја имаат оваа ознака се прикажуваат на истакната позиција пред читателите, односно под секој текст и информација што е објавена на порталот! Оваа опција можат да ја имаат само претплатничките профили и изнесува 6000 денари на годишно ниво, додека профилите Activ и Professiolan можат да ја искористат гратис во склоп на договорот.

 *ДОПОЛНИТЕЛНИ МАРКЕТИНГ УСЛУГИ  

Корисниците со претплатата  Аctiv Profefessional  покрај профилот во градскиот водич, ќе добијат и гратис поени во износ од 200 евра кои би можеле да ги искористат за дополнителни маркетинг услуги (на пример да објават дополнителни огласи и попусти според ценовникот за овие услуги). Покрај ова, овие корисници можат да ги искористат поените и да објават 10 производи за продажба во системот на Трговски.мк или да изберат некоја од маркетинг услугите на нашиот сајт во овој износ. За разлика од нив, корисниците со  Activ  претплатата добиваат гратис поени во износ од 100 евра кои можат да ги искористат за промоцијата  Exclusive  или за било која друга услуга според ценовникот.

 

 V. МАЛИ ОГЛАСИ 

Малите огласи претставуваат ефикасен начин на огласување без разлика дали се работи за БЕСПЛАТЕН стандарден оглас со кој сакате нешто да понудите или пак за истакнат оглас, огласите за недвижности и позиции за вработување.

Малите огласи се дел од најпознатиот и најпосетуваниот магазин за шопинг и мода во Македонија кој за расзлика од другите огласници, веќе има своја специфична, работно способна публика. Тие се резултат на нашата посветеност на публиката и настојувањето да одговориме на нејзините желби и потреби, како и на потребата на едно место да се најдат најдобрите понуди во Македонија кои би биле интересни за нашата публика.

Но, ако сакате Вашиот оглас да биде позициониран пред другите во пребарувањата, изберете некоја од опциите за истакнување на огласите со кои Вашата добивка ќе биде максимална за минимални трошоци, но и ќе заштедите драгоцено време.

 ИСТАКНУВАЊЕ НА ОГЛАСИТЕ 

Истакнете го огласот користејќи ги погодностите за истакнување и подобро позиционирање пред останатите огласи. Позиционирајте го огласот на самиот врв од листата како потенцијалните корисници би го виделе веднаш при пребарувањето. Покрај тоа, истакнатите огласи од обичните се разликуваат и по својата обоена позадина со што дополнително го привлекуваат вниманието на потенцијалните клиенти. Благодарение на добрата комбинација и визуелниот ефект, се зголемува видливоста и пред се ефективноста на Вашиот оглас.

МАЛИ ОГЛАСИ

Малите огласи се БЕСПЛАТНИ и се наплатуваат само за поедини категории (ова се однесува само за рубриките работа и недвижности), како и да одредени опции. Дозволено е огласот да има максимум три слики. Најновите огласи се на самиот врв, поредени според датумот на објавување. Не треба да ја заборавите и опцијата Позиционирај го огласот на врвот ако сакате вашито оглас да се позиционира пред останатите мали огласи.

ИСТАKНАТИ ОГЛАСИ

Многу подобра опција е ако вашиот оглас е истакнат. Рамката во црвена боја ќе го истакне вашиот оглас од обичните бесплатни огласи. Најновите огласи секогаш се на врвот, според датумот на објавување. Не заборавајте и на опцијата Позиционирај го огласот на врвот ако сакате вашиот оглас да се прикаже пред останатите огласи..

ИСТАКНАТ ОГЛАС ВО БОЈА

Издвоите се од останатите огласи и истакнете го вашиот оглас со тоа што вашата позадина ќе биде обоена во црвена боја. На овој начин можете да бидете сигурни дека вашиот оглас нема да помине незабележано од посетителите. Покрај ова, огласот ќе биде и дополнително презентиран пред повеќе од 250.000 корисници на социјалните мрежи Фејсбук, Твитер и Инстаграм. Не заборавајте ја и опцијата Позиционирај го огласот на врвот ако сакате вашиот оглас да се прикаже пред останатите огласи во рубриката.

ПРЕМИУМ ОГЛАС

Овој оглас се наоѓа на самиот врв во категориите истакнат пред обичните огласи. Огласот е со обоена позадина и со рамка во боја со што се истакнува од останатите огласи и го привлекува вниманието, па воедно е и најефикасниот тип на оглас. На самиот врв се прикажуваат најновите огласи, според датумот на објавување, а огласот дополнително е истакнат и со ознаката Exclusive, односно ги има и сите бенефиции од овој тип на огласи кои можете да ги прочитате во продолжение. Не заборавајте и на опцијата Позиционирај го огласот на врвот како вашите огласи дополнително би ги истакнале пред конкуренцијата.

 EXCLUSIVE 

Oваа ознака ја имаат само премиум огласите како и сите други огласи кои сметаме дека ќе бидат посебно интересни за нашата публика. Предностите на овој вид огласи е во тоа што истите ќе бидат дополнително презентирани во модулот EXCLUSIVE кој се наоѓа на видна позиција на самиот портал, како и повеќекратно споделувани на социјалните мрежи Фејсбук, Твитер и Инстаграм со вкупно преку 250.000 корисници

ПОЗИЦИОНИРАЈ СЕ НА ВРВОТ

Огласот се поставува на првото место во резултатите од пребарувањето (во рамките на тој тип на оглас), но нивното траење не се продолжува. Оваа опцијата можете да ја користите неограничен број пати и во моментот е бесплатна.

ЦЕНОВНИK НА МАЛИТЕ ОГЛАСИ СПОРЕД РУБРИKИ

 

НЕДВИЖНОСТИ

 ЦЕНА ЗА ФИЗИЧКИ ЛИЦА 

Мали огласи – 150 денари. Бесплатно!
Истакнат оглас – 300 денари
Обоен оглас – 600 денари
Прв во рубрика – 1500 денари.

Цената се однесува на оглас во траење од максимум 30 дена.
Промотивен попуст од 50 проценти.

 ПАКЕТИ ЗА ПРАВНИ ЛИЦА 

Број на огласи  и цена во денари 

1-10 1500
10-50 3000
50-100 4500
100-200 6000

 

Цената се однесува на оглас во траење од максимум 30 дена.
Промотивен попуст од 50 проценти.

РАБОТА

Мали огласи – 1500 денари * 
Истакната позиција – 2000 денари
Премиум огласи – прв во рубрика – 3000 денари.

Цената се однесува на оглас во траење од максимум 30 дена.
Промотивен попуст од 50 проценти.

* Стандардните огласи во оваа рубрика се бесплатни за сопствениците на ресторани, хотели, продавници и други правни субјекти кои имаат регистрирано претплатнички профил (види тука)!

ОГЛАСИ ВО ДРУГИТЕ РУБРИKИ

 

Мал оглас – бесплатно!

Истакнат – 150 денари (оваа опција во моментот не е достапна!)
Обоен оглас – 300 денари
Премиум оглас или прв во рубрика – 1000 денари.

Цената се однесува на оглас во траење од максимум 30 дена.
Промотивен попуст од 50 проценти.

НАПОМЕНА

Во моментот се достапни само бесплатните опции, додека сите останати опции се достапни само за клиентите кои имаат регистрирано претплатничлки профил во градскито водич Where.

VI. ПОПУСТИ 

Оваа опција е достапна само за оние кои имаат претплатнички профил во WHERE и цената за еден објавен оглас е 300 денари, односно доколку имате претплатнички профил од 3000 денари, добивате 10 бесплатни објави.
Промотивен попуст 50%.

 


СПЕЦИЈАЛНИ МАРKЕТИНГ УСЛУГИ НАМЕНЕТИ САМО ЗА СУБЈЕKТИ СО ПРЕТПЛАТНИЧKИ ПРОФИЛ

 VII. Рецензии на производи 

Повеќе информации за рецензии на производите и цените на пакетите на барање. Види детали и пример за рецензија тука.

 VIII. Видео 

Спонзорирани видео совети за промоција на производот/услугите низ прикажување на решение на одреден проблем со конкретен производ. Повеќе информации за цената, како и за пекетите со кои покрај видеото ќе добиете и други маркетинг активности на барање.

Кликни тука и види пример како би требало да изгелда едно видео.

 IX. Едторијали

Повеќе информации за едиторијалите и цените на пакетите на барање.

 X. Квизови, подароци и наградни игри 

Квиз со тематика која е поврзана со производите, услугите на квизот. Вузиелниот изглед на квизот прилагоден на брендот кој што се промовира. Покрај квизовите нудиме и ретсавување на нови производи и продажни акции по пат на забавнии заразни игри. Одреден број луѓе кои ќе ја решат задачката, можат да добијат подароци (подарок бон, попуст при купување, поклон пакет).

Промотивен попуст од 50 % за секој првичен договор.

НАПОМЕНА

Наведените цени се без ДДВ кој НЕ се плаќа. Агенциски попуст изнесува 20 %. Попуст за авансно плаќање избесува 10 %. Изработката на банерите и останатите материјали е ГРАТИС во зависност од износот и времетраењето на кампањата.

Технички специфики

За повеќе информации за можностите на огласување и цените, слободно контактирајте не на броевите ++ 389 71 318 485 и ++ 389 71 227 229 или емаил:

Продажба и закуп на огласен простор.
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

Даниел Кајмакоски со неговата прекрасна имитација на Бруно Марс ја подигна публиката на нозе и направи вистинска атмосфера.

Read more...

Кралицата Летиција и кралот Фелипе се сретнаа со перуанскиот претседател Ољантао Умал и со неговата сопруга Надина во Мадрид.

Read more...

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?